Menu

Hall of Fame

  • James Guy

    Name: James Guy

    Olympics Attended: Rio de Janiero 2016

    Event: 200 and 400 Freestyle, 100 Fly, 4 x 100 IM Relay, 4 x 200 Freestyle Relay

    Country Represented: Great Britain

    Attended Millfield: 2009 - 2015

    Main Achievements: 

    • 2 x Olmypic Silver Medalist  - 4 x100 IM Relay, 4 x 200 Free relay (2016)
    • 2 x World Champion - 200 Freestyle (2015), 4 x 200 Freestyle (2015)
    • World Silver Medalist  - 400 Free (2015)
    • 2 x Commonwealth Games Medalist (Gold 4 x 100 Medley, Bronze 400 Free
    • European Champion - 4 x 200 Freestyle
    • European Bronze Medalist - 200 Free 
    • British Record Holder 200 Freestyle, 400 Freestyle

     

  • Cameron Kurle

    Name: Cameron Kurle

    Olympics Attended: Rio de Janiero 2016

    Event: 200 Freestyle

    Country Represented: Great Britain

    Attended Millfield: 20072016

    Main Achievements: 

    • European Games Gold Medalist - 4 x 100 Free
    • European Games Silver Medalist - 200 Free, 4 x 200 Free

     

  • James Disney-May

    Name: James Disney-May (2005-2010)

    Olympics Attended: London 2012

    Event: 4x100m Freestyle

    Country Represented: Great Britain

    Main Achievements:

    • 9th 2012 Olympics 4x100m Freestyle
    • British Junior Record Holder 100m Freestyle
  • Morgyn Peters

    Name: Morgyn Peters (2009-2014)

    Olympics Attended: London 2012 Paralympics

    Event: S9 100m Backstroke

    Country Represented: Great Britain

    Main Achievements:

    • 10 Times National Champion
    • 5th Place Finish Paralympics 2012
  • Euan Dale

    Name: Euan Dale (1997-2004)

    Olympics Attended: Beijing 2008

    Event: 400m Individual Medley

    Country Represented: Great Britain

    Main Achievements:

    • 2 Silver Medals Commonwealth Games 2006 400m IM 4x200m Freestyle
    • European LC Silver 4x200m Freestyle
    • Scottish & British Record Holder 400m IM
  • Andrew Hunter

    Name: Andrew Hunter (2002-2004)

    Olympics Attended: Beijing 2008

    Event: 4x200m Freestyle Relay

    Country Represented: Great Britain

    Main Achievements:

    • Silver World Short Course 2008 4x200m Freestyle
    • Silver European Long Course 2006 4x200m Freestyle
    • Silver Commonwealth Games 2006, 2010 4x200m Freestyle
    • British Record Holder 4x200m Freestyle
  • Amar Shah

    Name: Amar Shah (2002-2004)

    Olympics Attended: Athens 2004

    Event: 100m Breaststroke 4x100m Medley/Freestyle

    Country Represented: Kenya

    Main Achievements:

    • Medalist African Games
    • 3 times Commonwealth Games Athlete
  • Ed Sinclair

    Name: Edward Sinclair (1994-1999)

    Olympics Attended: Sydney 2000 & Athens 2004

    Event: 4x200m Freestyle Relay

    Country Represented: Great Britain

    Main Achievements:

    • 5th 4x200m Freestyle Sydney 2000
    • European Silver 4x200m Freestyle 1999
    • British Junior Record Holder 200/400m Freestyle
  • Joanna Fargus

    Name: Joanna Fargus (1995-1997)

    Olympics Attended: Sydney 2000

    Event: 100m & 200m Backstroke

    Country Represented: Great Britain

    Main Achievements:

    • European Champion 200m Backstroke 2000
    • World LC Bronze Medalist 200m Backstroke 2001
    • Commonwealth Champion 4x200m Freestyle 2002
    • Commmonwealth Champion 200m Backstroke 2006
  • Nick Shackell

    Name: Nick Shackell (1991-1993)

    Olympics Attended: Atlanta 1996 & Sydney 2000

    Event: 100m Butterfly & 100m Freestyle & 4x100m Medley Relay

    Country Represented: Great Britain

    Main Achievements:

    • Bronze Commonwealth Games 1994 - 4x100m, 4x200m Freestyle & 4x100m Medley Relay
    • British Record Holder 100m Freestyle
  • Mark Foster

    Name: Mark Foster (1983-1985)

    Olympics Attended: Seoul 1988 & Barcelona 1992 & Atlanta 1996 & Sydney 2000 & Beijing 2008

    Event: 50m Freestyle

    Country Represented:Great Britain

    Main Achievements:

    • 5 times Olympain (GB Flag Bearer 2008)
    • World Record Holder 50m Freestyle (SC) & 50m Butterfly (SC & LC)
  • Neil Harper

    Name: Neil Harper (1979-1984)

    Olympics Attended: Los Angeles 1984 & Seoul 1988

    Event: 100m Backstroke & 4x100m Medley Relay

    Country Represented: Great Britain

    Main Achievements:

    • Head Boy Millfield School
    • 4th 1988 Olympics 4x100m Medley Relay
    • British Record Holder 100m Backstroke
  • Helen Gouldby

    Name: Helen Gouldby

    Olympics Attended: 1988 Seoul

    Event: 200 Fly

    Country Represented: Great Britain

    Main Achievements: 

    • World School Games Silver Medalist
    • European SC Silver Medalist
    • Commonwealth Games Finalist
    • European LC Finalist
    • Olympic Games Finalist

     

  • Caroline Foot

    Name: Caroline Foot

    Olympics Attended: Seoul 1988 & Barcelona 1992

    Events: 100m Fly & 4x100m Medley Relay

    Country Represented: Great Britain

    Main Achievements:

    • Commonwealth Silver Medal 100m Fly 1986
  • Paul Howe

    Name: Paul Howe (1983-1986)

    Olympics Attended: Los Angeles 1984 & Seoul 1988 & Barcalona 1992

    Events: 200m, 400m & 4x200m Freestyle

    Country Represented: Great Britain

    Main Achievements:

    • Olympic Bronze 4x200m Freestyle Seoul
    • British Senior & Junior Record Holder 200m & 400m Freestyle
  • Ian Collins

    Name: Ian Collins

    Olympics Attended: Los Angeles 1984

    Event: 100m Backstroke & 100m Butterfly

    Country Represented: Great Britain

    Attended Millfield: 1975-1981

  • Julian Bott

    Name: Julian Bott

    Olympics Attended: Los Angeles 1984

    Event: 100m Backstroke

    Country Represented: Great Britain

    Attended Millfield: 1976 - 1980

  • Suki Brownsden

    Name: Suki Brownsdon

    Olympics Attended: Moscow 1980 & Los Angeles 1984 & Seoul 1988

    Event: 100m & 200m Breaststroke

    Country Represented: Great Britain

    Attended Millfield: 1982-1984

  • Joanne Atkinson

    Name: Joanne Attkinson

    Olympics Attended: Montreal 1976

    Event: 100m & 200m Butterfly

    Country Represented: Great Britain

    Attended Millfield: 1973-1976

  • Yvonne Tobis

    Name: Yvonne Tobis

    Olympics Attended: Mexico City 1968

    Event: 100m Butterfly 200m & 400m IM

    Country Represented: Israel

    Attended Millfield: 1963-1966

  • Duncan Goodhew

    Name: Duncan Goodhew MBE (1970-1975)

    Olympics Attended: Montreal 1976 & Moscow 1980

    Event: 100m & 200m Breaststroke & 4x100m Medley Relay

    Country Represented: Great Britain

    Main Achievements:

    • Gold 1980 Olympic Games - 100m Breaststroke
    • Bronze 1980 Olympic Games - 4x100m Medley Relay
  • Nigel Johnson

    Name: Nigel Johnson

    Olympics Attended: Munich 1972

    Events: 200m Breaststroke

    Country Represented: Great Britain

    Attended Millfield: 1969-1970

  • Peter Lerpiniere

    Name: Peter Lerpiniere (1971-1976)

    Olympics Attended: 1976 Montreal

    Country Represented: Great Britain

    Main Achievements:

    • Peter represented Great Britain at a junior and senior level whilst also captaining the Millfield team
    • Peter and Duncan Goodhew where is the best of friends and still keep in touch today
  • Sue Jones

    Name: Sue Jones

    Olympics Attended: Munich 1972

    Event: 800m Freestyle

    Country Represented: Great Britain

    Attended Millfield: 1975-1979